SWEENEY TODD: FLEET SOKAGININ SEYTANI BERBERI_ FILMDEN BEYINDE K

 

'SWEENEY TODD: FLEET SOKAGININ SEYTANI BERBERI'_ FILMDEN BEYINDE KALAN KIRINTILAR:

 

Tim Burton hep sevdigim bir yönetmen oldu. Filmlerindeki olması imkansız olanları gösterdigini belli eden hava beni büyülüyor. Özellikler ‘Çarli’nin Çikolata Fabrikası’ ve ‘Ölü Gelin’  ayrıntılara verilen önem bakımından daha iyi bir yönetmen yok dedirtiyor. Asırı düzenli veya herseyin elle yerlestirilmis gibi durdugu setler Tim Burton’un çok hosuna gidiyor. Hayran oldugu yönetmenin filmini yapan ve bu siyah beyaz filmle adından çok söz ettiren yönetmen , hayran olmak için kendine dünyanın en kötü yönetmenlerinden birini seçmisti. Bu filmin adı ‘Ed Wood’ du ve hayatı basarısız korku filmleri yapmakla gecen yönetmenin öyküsünü anlatıyordu. Bence bu Burton’un  fazla bir maddi kaygısı bulunmadıgını hatta belki ‘sanat için sanat ‘ yaptıgını gösterir.

   Son filmi olan ‘Sweeney Todd’  Türkiye’de 15 subatta yani dün vizyona girdi. Film tam olarak bir müzikal ve iç açıcı film bekleyenleri hayal kırıklıgına ugratacaktır. Türü için bir suç filmi demek yanlıs olmaz.  Filmin sonu da izleyenin yorumuna bırakılmıs gibi. Ben mutlu son oldugunu düsünüyorum. 

    Neden ayrıntılara takıldıgımı soran arkadaslarıma ‘BÜTÜNÜ AYRINTILAR OLUSTURUR.’ Diyorum. Ve aklımda kalan ayrıntılarla devam ediyorum. Filmde geçmis ve simdiki zaman tamamen farklı görünüslerle ele alınmıs. Kisinin umut dolu ve mutlu oldugu zaman dünyayı görüsündeki aydınlık, simdiki zaman sahnelerinde kasvetli gri bir ortama dönüsüyor. Bu bence en belirgin ayrıntıydı. Gözünü kötülük bürüyen kisinin göz makyajının degisiyor olması da söz konusuydu ki bunu da filmin sonunda kücük cocugun elinde usturayla göründügü yerde en net sekilde fark edebiliriz. karakterlerin disleri Burton'un her zaman ki gibi dikkat ettigi bir başka husus. Filmde acık renk giyinen tek kisi ‘joanna’ filmin sonuna kadar büyüsünü bozmadan iyi kalan tek karakterdi.

Filmdeki kan miktarı beni tek rahatsız eden kısımdı ve çarpıcılıgı arttırmak adına yapıldıgını düşündügüm açıkca gösterilen kanlı sahneler olmasa daha iyi olabilirdi.

 

   Intikam duygusunu çok güzel isleyen filmde benim anlattıklarım filmin tamamının güzelligi için yetersiz kalacaktır. Ustaya saygıyla.         IYI SEYIRLERR..

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !